Shure BLX24/B58-J11 Wireless Vocal System with Beta 58A. J11 Band
In stock
SKU
SHU-BLX24B58J11
Brand New. Not available for curbside pickup. Online orders only.
Features:
  • Singers, enjoy your freedom!
  • User-friendly, high-performance wireless system
  • BLX2/SM58 handheld transmitter with integrated SM58 cardioid dynamic microphone capsule
  • BLX4R receiver
SUPERIOR AUDIO - Perform with Confidence
RELIABLE SIGNAL - Extend your range
With a range of up to 300 feet (100m), you can take the show into the crowd without interruption.
EASY SETUP ? Own the stage
BLX will have you up and running in record time with one-touch scan and selection.
BATTERY LIFE ? 14 hours of power
SYSTEMS EXPANSIONS ? Run up to 12 channels per frequency band*
You?ll probably need to find a bigger stage before you run out of channels.
*Note: region and environment dependent.
VERSATILITY INCLUDED ? You?ve got options
Specifications:
- Simultaneous Systems Per Band: Up to 12
System:
- Analog/Digital: Analog
- Frequency Range: 596-608 MHz+614-616 MHz
- Operating Range: 300 ft. Line-of-sight
- Frequency Response: 50Hz-15kHz
- Microphone Included: BLX2 Transmitter with B58 Capsule
- Channel Selection: Auto
Microphone:
- Type: Dynamic
- Polar Pattern: Supercardioid
- Frequency Response: 50Hz-16kHz
Transmitter:
- Form Factor: Handheld with Mic Capsule
- Dynamic Range: 100dB (A-weighted)
- Battery Type: 2 x AA
- Battery Life: Up to 14
- Dimensions: 8.8" x 2"
- Weight: 0.48 lbs.
Receiver:
- Antenna Type: Fixed
- Type: Table Top
- Displays: LED Receiver: Outputs: 1 x XLR, 1 x 1/4"
- Power Source: 12-15V DC power supply
- Dimensions: 1.5" x 7.4" x 4"