Yamaha MY16MD64 16-Ch, Madi I/O Card
In stock
SKU
YAM-MY16MD64
Brand New. Not available for curbside pickup. Online orders only.
Yamaha MY16-MD64 16-Channel MADI Interface Card for Digital Mixers and Signal Processors
Features
  • 24-bit, 16-in/16-out MADI digital audio interface
  • Expandable to 64-in/64-out with up to three MY16-EX cards
  • 2 x BNC connectors and 2 x optical connectors for MADI I/O
  • 2 x RJ-45 connectors for MY16-EX expansion
  • Compact design for streamlined integration
Specifications
General
- Format: MADI
- Resolution: 24-bit
- Channel Count: 16-in / 16-out (Expandable to 64-in / 64-out with MY16-EX)
Connections
- MADI Coaxial: 2 x BNC
- MADI Optical: 2 x Optical
- Expansion: 2 x RJ-45 (for MY16-EX connection)
Dimensions
- Width: 120 mm (4.7")
- Height: 40 mm (1.6")
- Depth: 176 mm (6.9")