Yamaha THR30IIA Wireless 30 Watt Authentic Tube Tone Acoustic Desktop Amplifier With Mic Input
In stock
SKU
YAM-THR30IIA WL
Brand New. Not available for curbside pickup. Online orders only.
Yamaha THR30IIA Wireless 30-Watt Acoustic Desktop Amplifier with Mic Input ? THR30IIA WL
Features
  • 30-watt stereo amplifier with dual 3.5" (9 cm) speakers
  • 3 mic models, nylon-string and flat acoustic voicings
  • Professional XLR mic/inst input with onboard preamp
  • Built-in wireless receiver (Line 6 G10T/G10TII compatible)
  • Bluetooth® audio playback and mobile editor control
  • Hi-fi audio playback with Extended Stereo Technology
  • Class-compliant USB interface for recording/playback
  • Built-in rechargeable battery (approx. 5 hours use)
  • Includes Cubase AI & Cubasis LE recording software
  • Compatible with Yamaha Rec?n?Share mobile app
Specifications
Amp Type
- 5 Tone Types (3 Acoustic Models, 1 Nylon Model, 1 Flat)
Effects
- Chorus, Chorus/Delay, Delay
- Short Reverb, Long Reverb
- Stereo Imager, Mic/Inst Reverb
- *Compressor (*editor only)
Bluetooth
- Audio/MIDI
Guitar Wireless
- Yes (Line 6 G10T or G10TII compatible ? sold separately)
Tuner
- Chromatic
Controls
- Tone Select, Stereo Imager, Tone Blend
- Bass, Middle, Treble, Effect, Reverb
- Volume, Mic/Inst Gain, Mic/Inst Volume, Mic/Inst Reverb
- User Memory Switch x5, Tap/Tuner Switch
Connections
- Guitar Input: 1/4"
- Mic/Inst Input: XLR + 1/4" Combo
- AUX In: Stereo Mini
- Headphones: Stereo Mini
- Line Out L/R: 1/4" x2
- USB: Audio Class 2.0
- DC IN
Speakers
- 3.5" (9 cm) Full Range x2
Rated Output
- 30W (15W + 15W)
- Battery: 15W (7.5W + 7.5W)
Power Supply
- AC Adapter: YNT345-1530
- Rechargeable Battery (Approx. 5 Hours Use)
Dimensions
- Width: 420 mm (16.5")
- Height: 195 mm (7.6")
- Depth: 155 mm (6.1")
Weight
- 4.4 kg (9.7 lbs)
Accessories
- AC Adapter (15V 3A)